×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Meksika Vatandaşlığı 2022

Meksika Vatandaşlığı Hakkında

Meksika Vatandaşlığa geçiş talebi için geçerli sebep talep edilmektedir. Vatandaşlığa geçiş başvuruları koşulu sağlanması ve başvuru işlemi doğru olarak tamamlama ile süreç tamamlanmaktadır. Vatandaşlık kabul, başvuru işlemlerinin olumlu olarak sonuçlanma ve Meksika uyruğu kazanılma süreci denmekte. Söz konu geçişin tamamlanma ardından çeşitli avantajlara sahip olunmaktadır.
Meksika Vatandaşlığa Geçişle beraber sahip olunan avantaj dahilinde;
Meksika Birleşik Devlet sınırları içinde oy kullanma hakkı,
Meksika Ulusal Göçmenlik Enstitüsüne bilgi verilme zorunluluğu olmaksızın adres ve iş değişiklik yapabilmek,
Havalimanında bulunan göçmenlik hattında uzun süre beklememe,
Meksika sınırları içinde ikamet edilebilmek için göçmen statüsünü yenileme ve her yıl söz konusu vize yenilemesi için ücret ödememek avantajından yararlanılabilmekte.
Vatandaşlığa geçiş süreçleri başvuru sahipleri bağlı olduğu uyruğa bağlı olarak da kendi ülke vatandaşlığında çıkma şartı aranabilmekte. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına birden fazla ülke pasaport ve vatandaşlıklara sahip olabilmek hakkı verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Meksika Vatandaşlığa geçiş yapması durumunda Meksika’da yaşanan süre boyunca Türkiye Konsolosluğu korumasına sahip olamamakta. Vatandaşlığa kabul yol ile Meksika Vatandaşlığı başvurusu yapılma durumunda işlem tamamlanması 1 yıl veya daha uzun sürebilmekte. Meksika Vatandaşlık işlemlerinin sonuna doğru başvuru sahipleri bir sınava tabii tutulmaktadır. Söz konusu sınavın başarı şekilde tamamlanabilmesi için temel seviyelerde İspanyolca biliniyor olması gerekmektedir.

Meksika Vatandaşı Olmak

Birçok kişi Meksika vatandaşı olmak ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyor.

Meksika yurttaşlık hakkına sahip olmak, yabancı pasaportlara sahip şahıs için dikkate değer bir kazanımdır. Meksika pasaportları dünyanın en güçlü 28. güçlü pasaportlarıdır. Avrupa’nın Schengen bölgesi 138 ayrı devlete erişim sağlıyor. Meksika yurttaşlık hakkına sahip olmak için bazı belgelerin hazırlanması, bazı imtihanlara girmeniz ve biraz sabırlı biçimde beklemeniz lazım. Bu evrağı hatasız biçimde hazırlamak oldukça önemlidir.

Meksika’da yurttaş olmanın esasında 2 ayrı yolu bulunuyor. Bunlardan birisi doğuştan gelen yurttaşlıktır. Bu şahıs şunlardır:
•Uyruğa bakmaksızın Meksika’da doğmuş olan çocuk,
•Bir Meksika yurttaşının yurt dışında doğmuş olan çocukları

İkinci yurttaşlık çeşidi ise sonrada kazanılmış vatandaşlıktır. Birden fazla vize alınacak hususta bu ikinci çeşit kendi içinde farklılıklar gösteriyor. Farklı koşula sahiptir. Her devlette olduğu gibi Meksika’da yurttaş olma hakkı kazanmak için müracaat yapmadan önce belli bazı koşulları yerine getirmek gerekir.

Meksika Çifte Vatandaşlık Var mı?

Bu başlıkta ise Meksika çifte vatandaşlık var mı? Sorusuna cevap verilmiştir.

Meksika, çifte yurttaşlık verebiliyor. Meksika yurttaşlık kanunu gereğince, doğuştan Meksikalı olan birisinin başka bir yurttaşlığa sahip olabileceği kabul edilebilse de; yurttaşı olunan diğer devlete bağlı olarak, Meksika yurttaşlığı alınırken diğer devletin pasaportunun ve yurttaşlığının teslim edildiği hususlar söz konusu olabiliyor.

Meksika pasaportu alabilmek için müracaatta lazım olan olan tüm evraklar hazır olmalı, hazırlanan evrakların sunulması ve müracaat fiyatının ödenmesi için yerel Meksika Konsolosluk kurumuna veya temsilciliğine gidilmelidir. Meksika Konsolosluğu, müracaatı değerlendirdikten müteakiben müracaat sahibine müracaatın kabul olduğuna veya red olduğuna ilişkin bir yazı göndermekte olup; müracaatın kabul olması halinde imzalanmış antlı beyan ile Meksika iktidarına sadakat andı edilmesinden müteakiben Meksika pasaportu ve yurttaşlığa kabul kartı veriliyor. Meksika pasaport fiyatı, pasaportun geçerlilik tarihine ve fertlerin müracaat sırasındaki yaşına bağlı olabiliyor.

Meksika Vatandaşlık Şartları

Bu başlıkta Meksika vatandaşlık şartları hakkında bilgi verilmiştir.

Meksika yurttaşlığı almanın koşulları Meksika kanun ve yasalarında belirtilmiştir. Meksika yurttaşlığı alabilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu koşullar aşağıda verilmiştir.

  • Meksika’da 5 sene süresince ikamet etmiş olan şahıslar Meksika yurttaşlığı müracaatında bulunabilir.
  • Meksika yurttaşı birisi ile evlilik yapmış ve en az 2 sene evli olan şahıslar Meksika yurttaşlığı müracaatında bulunabilir.
  • Meksika’da doğmuş olan anne ve babaları veya evlatları Meksika’da 2 sene ikamet ettikten sonra Meksika yurttaşlık müracaatında bulunabilir.
  • Latin Amerika ve İberya devletleri yurttaşları Meksika’da 2 yıl ikamet ettikten müteakiben Meksika yurttaşı olabilir.
  • Meksika saygınlığını yükseltecek olan ve olağanüstü başarıya sahip olan şahıslar Meksika yurttaşlık müracaatında bulunabilir.

Meksika çifte yurttaşlığa icazet veriyor. Ama yurttaş olabilmek için yurttaşlık sınavını geçmeniz gerekiyor.

Meksika Vatandaşı Olmanın Avantajları

Meksika yurttaşlığına geçiş isteği için geçerli sebepler talep ediliyor. Yurttaşlığa geçiş müracaat şartlarının sağlanması ve müracaat prosedürlerinin hatasız olarak tamamlanması ile süreç tamamlanıyor. Yurttaşlığa kabul, müracaat prosedürlerinin olumlu olarak neticelenmesi ve Meksika uyruğunu kazanma sürecine deniyor. Söz konusu geçişin tamamlanmasından müteakip birçok avantaja sahip olunuyor. 

Meksika yurttaşlığına geçiş ile sahip olunan avantajlar kapsamında; 

  • Meksika Birleşik Devletleri hudutları içerisinde oy kullanma,
  • Meksika Milli Göçmenlik Kurumuna (INM) bilgi verilmesi gerekliliği olmadan adres ve iş değişimi yapabilme, 
  • Havaalanlarında bulunan göçmenlik sınırlarında uzun süre beklememe,
  • Meksika hudutları içerisinde konaklanabilmesi için göçmenlik durumunu yenileme ve her yıl sözü edilen vize yenilemesi için ücret ödememe avantajlarından faydalanabiliyor. 

Yurttaşlığa geçiş sürecinde müracaat sahibinin bağlı olduğu tebaaya bağlı olarak kendi devletinin yurttaşlığından çıkması şartı aranabiliyor. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları için böyle bir husus söz konusu olmuyor.

Meksika Vatandaşlık İşlemleri ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp