×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Meksika Oturum İzni İşlemleri

Meksika Oturum İzni İşlemleri Hakkında

Bilindiği üzere Meksika oturum izni, Meksika'da daimi ikamet statüsü arayan ve/veya nihai olarak Meksika vatandaşlığı talep edebilecek kişilere yöneliktir. Daimi ikamet için gerekli diğer koşullardan birini yerine getirmeniz şartıyla, daha sonra daimi yerleşik olmak için önce geçici yerleşik olmanıza gerek yoktur.

Birkaç istisna dışında, daimi ikamet vizesi size Meksika'da verilemez. Burada oturum hakkında elde etmek adına Meksika dışındaki bir Meksika konsolosluğuna başvurmanız gerekir. Bu, 2012'den önceki kurallarda yapılan bir değişikliktir. Öncesinde Meksika’da iken verilen Meksika oturum izni, artık bu ülkeye ulaşmadan evvel Türkiye’de veriliyor. Elbette oturum hakkı elde etmek için bazı başvuru belgelerini hazır etmeniz ve size yakın konumda olan bir Meksika konsolosluğuna müracaat etmeniz isteniyor. Daimi oturma izni almak istediğinizde ancak Meksika'da çalışmak istemediğiniz zaman, yurt dışından düzenli bir gelir kaynağınız olduğunu kanıtlamanız istenecektir. Meksika’da kalıcı olarak ikamet etmek istiyor ve çalışmıyorsanız, mutlaka bir gelir beyanı sunmanız istenecektir. Başvurunuzu buna göre yapmanız, Meksika oturum izni almanız konusunda kolaylık sağlayacaktır.

Meksika Vize Randevusu ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Meksika Oturum İzni İşlemleri ile İlgili

Meksika sınırlarında yasal olarak ikamet edebilmek için vatandaşların bazı nedenlerden dolayı bu ülkede oturma iznine sahip olmaları gerekir. İkamet izni başvurusunda bulunacak kişiler eğer diğer kendilerinden talep edilen şartlara da uygunluk sağlarsa, oturum iznine sahip olarak Meksika'da yaşamaya başlayabilirler.

Meksika oturum izni başvurusu yapabilecek olan kişiler şu şekildedir;

  • Emekli ya da bağımsız herhangi bir geliri bulunan kişiler
  • Uzmanlar.
  • Teknik ya da bilimsel anlamda bir meslek grubuna dahil olan kişiler
  • Önemli kişiler.

Bahsi geçen kişiler kendilerinden talep edilecek olan evrakları eksiksiz olarak tamamlayarak Meksika Konsolosluğu’na bizzat başvuruda bulunabilir ve Meksika'da oturmak için gerekli olacak oturum iznine sahip olabilirler. Oturum süresi geçerliliği boyunca vatandaşlar Meksika vatandaşları ile eşit koşullara sahip olurlar. Meksika halkı ile birlikte oy verebilir ve oturum için gerekli ücretlerden de feragat edebilirler.

Meksika oturum izni ilk aşamada vatandaşları belirli bir süre kapsamında verilmektedir. Süresiz olarak verilmeyen bu iznin süresi dolduğunda vatandaşların tekrar ülkede kalmak için aynı işlemleri başlatarak oturum izin sürelerini uzatmaları gerekmektedir.

Meksika Vize Ücreti ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Meksika Oturum İzni Hakkında Bilgi

Meksika oturum izni genelde ilk yapılan başvurularda 1 yıl süreli olarak vatandaşlara verilir. Alınan bu vize ilerleyen süreçlerde yapılacak olan devamlı başvurular ile 3 yıla kadar çıkarılabilir. Söz konusu prosedüre göre geçici oturum iznine sahip olan vatandaşlar Meksika sınırları içerisinde 4 yıl süreyle ikamet edebilme hakkına sahip olurlar.

 Meksika makamlarının almış olduğu kararlar doğrultusunda oturma izni başvurularının kabul edilebilmesi için vatandaşların gerekli kilit kriterlere sahip olması ve ülke sınırlarında geçimini sağlayacak kadar yeterli kaynağa sahip olduğunu da belgelemesi gerekir.

Meksika'da oturmak için gerekli olan oturum izni başvuruları Meksika temsilcilikleri tarafından değerlendirmeye alınır. Meksika Oturum izni çıkan vatandaşların sonuçları pasaportları ile vizelerine basılarak vatandaşlara teslim edilir. Pasaporta işlenen başlangıç ve bitiş vize tarihleri arasında vatandaşların Meksika içerisine giriş yapmaları gerekir. Meksika'ya geliş yapıldıktan sonraki 30 gün içerisinde ise vatandaşların mutlaka göçmenlik bürosuna giderek burada pasaportları üzerinde bulunan vize yetkililere göstermeleri ve geçici oturum izni kartına sahip olmaları gerekir.

Meksika ikamet izni şartları şunlardır;

  • Meksika sınırları içerisinde yaşayan herhangi bir aile bireyinin bulunması.
  • Emeklilik statüsünde bir başvuru gerçekleşecek ise bu durumda başvuru sahibinin maddi durumunu onaylayan belgeler
  • Meksika'da geçici oturma izni sahibi olarak 4 yıl süresince ülke içerisinde ikamet edildiğinin kanıtlanması
  • Puanlar sistemi kapsamına dahil olarak minimum puanı karşılanıyor olması.
  • Başvuru yapan kişinin insani değerler ve siyasi sığınma hakkı nedeni ile oturum şartlarından en az birine sahip olmalıdır.
ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp