×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Meksika Vatandaşlığı

Meksika Vatandaşlık İşlemleri ile İlgili

Son yıllarda birçok ziyaretçi, daha düşük bir yaşam maliyeti, güvenli topluluklar ve daha iyi bir yaşam kalitesi sebebiyle Meksika vatandaşlık konusu ile ilgileniyor. Siz de Meksika vatandaşı olmak istiyorsanız bunun için talep edilen koşulları sağlamanız gerekiyor.

Bazı insanlar Meksika'da yaşamayı, yatırım yapmayı, okumayı, çalışmayı ve emekli olmayı daha hesaplı buluyorlar. Bu nedenle de Meksika vatandaşlık hakkı elde etmek istiyorlar. Menşe ülkelerine dönme niyeti olmayan yabancılar için göçmenlik süreci Vatandaşlığa Kabul Yoluyla Vatandaşlıktır. Meksika'da yatırım, evlilik ve aile bağlarını karşılayarak edinilebilecek birkaç vatandaşlığa geçme yöntemi vardır. Sizin için hangi yöntemin doğru olduğunu tespit etmeniz önemlidir. Meksika vatandaşlık işlemleri uzun bir süreç ve sürekli değişen kurallar ve Meksika vatandaşlığı edinme yükümlülüklerinden ötürü bu konuda danışmanlık yapan bir firmadan yardım almanız önemlidir. Meksika vatandaşlık başvurusunda bulunmak için zaten bu ülkede daimi ikamet sahibi olmanız gerekir. Ya da Meksika’da aileniz olmalıdır. Meksika'da vatandaşlığa kabul, başvuru tarihinden önce, durumunuza bağlı olarak geçici veya kalıcı statü içerebilecek en az beş yıl üst üste ikamet gerektirir.

Meksika Vatandaşlık İşlemleri Hakkında

Meksika vatandaşlığı alma ya da vatandaşlığa alınma süreci oldukça basittir. Uzun süreli ikamet ediyorsanız veya ülkede aileniz varsa bunu düşünebilirsiniz. Her zamanki gibi onların gereksinimlerini karşılamalı ve doğru belgeleri yetkililere sunmalısınız. Vatandaşlığa kabul edilmiş bir Meksikalı olarak, hemşehrilerinizin benzer haklarından ve ayrıcalıklarından yararlanacaksınız. Bunlara oy verme ve sınırlara yakın mülk sahibi olma hakkı da dahildir

Meksika vatandaşlığı başvurusu için çeşitli belgeleri hazır etmelisiniz. Bu belgeler arasında vatandaşlık başvuru formu, Meksika oturma izni, nüfus kayıt belgesi, onaylı ve tercüme edilmiş doğum belgesi, pasaport ve kimlik fotokopisi, vesikalık fotoğraflar ve resmi makamlardan alacağınız sabıka kaydı yer almaktadır. Bununla birlikte, Meksika vatandaşlığı için sunacak olduğunuz belgelerden biri olan Meksika oturum izni, başvuru tarihinden itibaren 6+ ay geçerli ve başvuru tarihinden önceki iki ya da beş yıl boyunca Meksika'da ikamet ettiğini kanıtlayan türden olmalıdır. Aksi halde vatandaşlık talebiniz kabul edilmeyecektir. Vatandaşlık başvurusu yaparken, ülkenin tarihi ve Meksika'daki kültürel entegrasyonunuz hakkındaki bilginizin kanıtı da istenecektir.

Meksika Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Meksika vatandaşlığına geçmek isteyen vatandaşların ilk önce konsolosluğa ilgili başvuruları gerçekleştirmesi gerekir. Meksika Konsolosluğu bu başvurularda doğrudan yetki alanı içerisinde yer alır. Konsolosluk, başvuru süresince başvuru sahibinin kendilerine teslim ettiği evrakları inceler ve gerek gördükleri durumlarda vatandaştan ek belge talebinde bulunabilir. Söz konusu durumda gerekli evrakların da ilgili kişilere teslim edilmesi durumunda başvurular değerlendirmeye alınır ve başvuru sonucu olumlu olarak yansıyan vatandaşlar vatandaşlığa geçiş belgesi alma hakkına sahip olurlar.

Meksika vatandaşlığı nasıl alınır sorusuna yanıt arayan vatandaşlar için yapılacak ilk resmi adım konsolosluklardan randevu almak ve randevu gününde burada hazır bulunarak kendisinden istenen evrakların tamamlanmasını sağlamaktır.

Meksika vatandaşlığına geçiş sürecinde ilk olarak vatandaşlara verilecek olan izin türü geçici vatandaşlıktır. Belirli bir süre dahilinde ülkede bulunmayı mümkün kılan geçici vatandaşlık daha sonraki başvurularda gerekli evrakları teslim edilmesi ve koşulların sağlanması halinde değerlendirme sürecinden olumlu sonuçlar alan vatandaşlar için kalıcı vatandaşlık haline dönüşür. Kalıcı vatandaşlık vatandaşlara diledikleri süre boyunca ülkede kalma hakkını tanır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp