×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Meksika Duyurular

Salgında Ülkelerin Son Hali Vize Durumu

Dünyada Covid-19 salgını nedeniyle ülkeler sıkıntıya düşmüş sınır kapılarını kapamış ve vize işlemlerinde aksamalar meydana gelmeye başlamıştı. Kimi başvuruların farklı bir tarihe aktarılması istendi ya da başvurular iptal edildi, böylece vatandaşlar yurt dışına çıkamadı. Salgın dönemindeki vize işlemlerinin her gün değişmesi nedeniyle kesin bir bilgi vermek çok yanlış olur, bu nedenle bu yazımızda ülkelerin Covid -19 salgınından sonraki halini, konsolosluk durumlarını ve vize durumlarını genel bir bakış halinde bilgi vereceğiz.

Meksika Vizesi Duyuruları

Covid-19 sebebiyle 158 bin kişinin yaşamını yitirdiği Meksika, can kaybında dünyada on dördüncü sırada yer alıyor. Her 10 vakadan neredeyse bir kişi hayatını kaybediyor. İnsanların çoğu maskesiz dolaşıyor ve çoğu vatandaş sosyal mesafeyi önemsemiyor. Ülke kamusal alanlarda maske kullanımı ve sosyal mesafe gibi önlemler alınmış durumda ancak sadece birkaç eyalette bu zorunlu tutuluyor.

Uçuşlar Yeniden Başlamıştı

Diğer ülkelerde olduğu gibi Meksika’nın da uçuş seferleri 11 Haziran 2020 Perşembe günü yeniden başlamıştı. Su anda da vize işlemleri ve uçuş seferleri devam ediyor.

Ticari Vize İçin Uyarı

Meksika Konsolosluğu, ticari vize ve turist vizesi, başvurularında bulunacak vatandaşların başvuru dosyasında yer alması gereken Davet Mektubu’nun içeriğini nasıl oluşturulması konusunda uyarmıştı. Ticari vize başvurusu yapan kişi, Meksika’dan resmi ya da özel bir kuruluştan alması gereken davetiyenin kesinlikle şahsi olarak hazırlanmaması gerektiğini söylüyor .

Meksika Vize

Meksika’dan davet eden kurum ve kuruluşun belli kriterlere göre bir davetiyeyi hazırlanması, başvurunun Meksika ticari vize karar sürecinin seyrini etkilemekte. Peki Meksika’da turist olarak bulunabilmek için ne gerekli ;

 -Vize talep formu

 - Nüfus cüzdanı fotokopisi

 - Biyometrik fotoğraf

 - En az 6 ay geçerliliği olmalı

 - Pasaport fotokopisi

Meksika Korona Salgınından Sonra Uçuşları Açtı Mı?

Meksika ülkesine uçuşlar açılmıştır. Fakat yerine getirilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır.
Meksika'ya uluslararası seyahat izin verilir. Şu anda karantina ya da sağlık testi gibi herhangi bir gereksinim bulunmamaktadır.
Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrol ve görsel değerlendirme gibi sağlık taraması tabii tutulur. COVID-19 semptomu gösterenler için daha fazla sağlık testi ya da karantina gerekebilir. Yolcu, Uluslararası Sağlık Ekibi ("Sanidad Internacional") tarafından sağlanan talimatı izlemelidir.
Doldurulmuş bir 'risk faktör tanımlama anket', ayrılmadan önce doldurulması ve varışta sunulmalı.
Daha fazla bilgiler için Yabancı Seyahat Danışmanlık, Birleşik Krallık
Meksika, önlemi bölgeye göre sınıflandırma için bir trafik ışık sistemi getirdi. Ziyaret ettiği bölgeye bağlı olarak daha kısıtlayıcı ya da rahat rehberlik geçerlilik olabilir.
Halka açık alanda ve kapalı ortamda yüz maskesi önerilir. Bazı eyaletlerde ve belediyede yüz maskeleri zorunludur.
Toplu taşıma, yerine kapasite sınırları ile çalışmakta. Çoğu bölgede toplu taşıma aracında yüz maskeleri zorunlu ve yüksek riskli bölgeler arasında eyalet arası seyahat kısıtlanabilir.
Onaylanmış bir aşının kullanılması ile COVID-19'a karşı tam aşı için geçerlilik bir uluslararası sertifika sunan yolcu, kalkış öncesi test gerekliliğinden muaftır. Nihai doz, kalkışan en az 14 gün önce uygulanmış olmalıdır.
Son 72 saat içerisinde alınan negatif PCR testi kanıtı kalkışta sunulmalı. Alternatif olarak, kalkıştan sonraki 48 saat içerisinde alınan bir negatif hızlı antijen test sağlanabilir. Yakın zamanda COVID-19'da iyileşen test gerekliliğinden muaftır ve kalkışta en az 14 gün ve en fazla 6 ay öncesi alınmış pozitif bir antijen ya da PCR testinin kanıtı sunabilir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp