×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Meksika Türkiye'de Oturum ve Çalışma İzni

Meksika Vatandaşları İçin Türkiye’de Oturum ve Çalışma İzni

Türkiye’de oturmak ve çalışmak isteyen Meksika vatandaşlarının, seyahat amaçlarına göre vize almaları gerekir. Türkiye’de oturum izni almak isteyen vatandaşlar, Türk konsolosluğuna geçerli bir sebep sunması gerekmektedir. Bu sebepler arasında Türkiye’de yaşamasını gerektirecek bir nedenin olması gerekir.

Türkiye’de oturum izni isteyen Meksika vatandaşları başvuruyu Meksika’daki Türk temsilciliklerine veya Türk valiliğine yapabilir. Meksika vatandaşları, oturum izni için gereken evraklar hazırlamalı ve temsilciliğe ibra etmelidir. Türkiye’de çalışma izni alacak Meksika vatandaşlarının çalışma izni varsa, ayrıyeten oturum izni almasına gerek duyulmamaktadır. Türkiye’de çalışma izni alacak olanların, çalışma izin başvurusu Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılmaktadır. Buna paralel olarak işverende, işe alım için aynı bakanlığa başvuru yapmalıdır.

Meksika vatandaşlarının çalışma izni almadan önce Türkiye’de uzmanlığına uygun bir iş bulması gerekmektedir. İş bulan Meksika vatandaşları, çalışma izni başvurusu yapabilirler. Türkiye’de çalışma izni başvurusu alan Meksika vatandaşlarının, oturum izni almasına gerek yoktur. Fakat Türkiye’ye girdiklerinde oturum ücretini ödemeleri gerekir. Meksika vatandaşlarının başvurusu, 90 gün içerisinde açıklanır.

Meksika Vize Randevusu ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Meksika Türkiye’de Oturum ve Çalışma İzni Hakkında Bilgi

Türkiye'de oturum ve çalışma izni umumi ve resmi pasaport sahipleri için ilk etapta 180 gün olarak belirlenmiştir. İlk ülke seyahatleri sırasında 90 günü geçirmeyen yabancı vatandaşlar Türkiye'de vizeden muaf şekilde burada ikamet edebilirler. 90 gün üzerinde konaklama söz konusu olduğu durumlarda vatandaşların çalışma ve oturum izni almaları zorunludur.

3 aydan daha fazla süre Türkiye'de kalma planı yapan vatandaşlar Türkiye'de bulunan Göç İdaresi ile iletişime geçerek buradan geçici oturum iznine sahip olabilir. Türkiye'de ziyaret amacı ile bulunmak isteyen vatandaşların Türkiye'de kalacağı sürelere kapsayan bir geçerli sağlık sigortasına dahil olmaları zorunludur.

Türkiye'de oturum ve çalışma izni almak isteyen vatandaşların sahip olması gereken en önemli belge en az 6 ay geçerliliği bulunan bir pasaporttur. Pasaport süresinde yeterli geçerlilik bulunmayan vatandaşların başvuruları olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Pasaport süreleri yeterli olan ve diğer önemli kriterleri de karşılayan vatandaşlar Türkiye'de geçerli süreyle çalışma izni ve oturum izni sahibi olabilirler. Meksika Oturum için alınan sürelerin dolması halinde vatandaşların tekrar işlemleri yenileyerek yeniden oturum izni için başvuruda bulunmaları gerekir. Türkiye genelinde vatandaşlara verilen oturum izni yapılan başvuruyu takiben bir sonraki başvurularda daha fazla sürelerde olabilmektedir.

Meksika Vize Reddi ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Meksika Vatandaşları İçin Türkiye' de Oturum ve Çalışma İzni 2022

Yabancı ülke vatandaş Türkiye’de kısa süre oturum izin, aile oturma izin, öğrenci oturma izin, uzun süre oturma izini, insani oturma izini ve insan ticareti mağduru oturma izini alarak kalabilir.
Meksika vatandaşlarını Türkiye’de sahip oldukları çalışma izini ya da çalışma izin muafiyet belgeleri, oturma izni yerine sayılırlar.
Türkiye’de, vizenin ya da vize muafiyetleri tanıdığı süreden ya da 90 günden fazla kalacakları Meksika vatandaşlarının oturma izni alması zorunludur.
Oturma izni başvuruları, Meksika'da Türk temsilciliklerine yapılır. Fakat, oturma izni başvuruları yapmadan önce Türkiye’ye vize süre ya da vize muafiyet gelen Kazak oturum izin başvurusu, ikinci bir düzenlemelere kadar Valilikçe de alınmalara devam edilecektir.
Oturum izin için başvuracak Meksika vatandaşlarında, talep ettiği oturma izin süresinden 60 gün daha uzun süre pasaportu ya da pasaport yerine geçen evrak sahip olması şartı aranır.
Türkiye içerisinde başvurunun, Meksika vatandaşlarını sahip olduğu vize süresi ya da vize muafiyetleri sona ermesi önce yapılması esastır.
Oturma izin başvurusu, en geç 90 gün içerisinde sonuçlandırılır.
Oturma izini, kalış amaçlarına uygun ya da her yabancı için ayrı düzenlenmektedir.
Oturum izin evrakı, ikamet adreslerine gönderilmektedir.
Oturum izini başvuru ve uzatma başvuru e-ikamet üzerinden yapılmaktadır.
Oturma izni uzatmak başvurusu bulunulması durumunda istenen belgeler PTT iade taahhüt ya da kargo aracılığı ile ikamet edilecek şehirde ki İl Göç İdaresi gönderilmeli.

Meksika Vatandaşlığı ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp