×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Meksika Oturum İşlemleri

Meksika’ya seyahat düzenleyecek kişiler eğer 4 yıldan az olup 6 yıldan az kalmayı planlıyorlarsa Meksika oturma izni almaları gereklidir. Bu izin belgesi göçmen olmayan ve ülkenin sınırları içinde belli bir zaman diliminde kalmayı düşünen kişiler için verilmektedir. Meksika geçici oturma izni alacak kişiler bu izni farklı kategorilerde alabilmektedirler.

Bu izin genel olarak ilk defa başvuru yaptığınızda yalnızca 1 yıl için verilmektedir. Bununla birlikte Sahip olduğunuz bu izni farklı sürelerle yenileme şansınız bulunmaktadır. Geçici oturma izni en fazla 4 yıl kalabilmenize imkân tanımaktadır. Eğer kalıcı bir izin istiyorsanız bu konuda resmi makamların tamamını ikna etmeniz ve yeterli kaynaklara da sahip olmanız gerekmektedir.

Meksika Oturum İşlemleri Hakkında 

Meksika’da oturum izni alarak, Meksika‘da 6 aydan fazla veya 4 yıldan kısa süreli oturulabilmektedir.  Oturum izni dolduğunda başvuru şartları karşılanırsa bu süreç uzayabilmektedir. Meksika konsolosluğunun oturum izni prosedürleri eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır.

Meksika oturum işlemleri, Meksika sınırlarında yatırım yapmak, Meksika vatandaşıyla evlenmek, bağımsız gelir elde etmek, önemli kişi ayrıcalığından olmak, bilimsel veya teknik meslek sahibi olma koşuluyla daha kolay tamamlanabilmektedir. Oturum izni taleplerini Meksika konsolosluğu vermektedir. Meksika oturum işlemleri için son 3 ay içerisinde çekilen ve arka fonu beyaz olan bir fotoğrafın sunulması gerekir. Bu fotoğraf önceki vize başvurularında ve pasaportlarda kullanılmamış olmalıdır. Son 10 yıl içerisinde çıkarılan ve izin süresinden sonra 6 ay daha geçerliliği olan pasaport olmalı ve 2 boş sayfası bulunmalıdır. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanının fotokopisi, uluslararası evlenme kayıt örneği, ilgili kişi 18 yaşından küçükse ebeveynden alınan muvafakatname, boşanma kararı ve boşanma ilamı, dil yeterliliğini gösteren belgeler, her iki eşe ait uluslararası doğum kayıt örneği ve Meksika vatandaşı olan eşin pasaportu, Meksika oturum izni ve kimlik kartı gerekmektedir.

Meksika Oturum İzin Şartları

Meksika Oturum izin şartları kişilerin mutlaka yerine getirmesi gereken şartlardır. Bu şartlar şunlardır:

l Meksika oturum izni almak istiyorsanız bu ülkede ikamet eden bir yakınınız olması gerekiyor.

l Emeklilik statüsünde başvuracaksanız maddi geçimi sağlayacak gelir kaynağınızı ispatlamalısınız.

l Meksika içerisinde 4 yıl boyunca kesintisiz ikamet etmiş olmanız gereklidir.

l Bir Meksika vatandaşı ile ya da burada süresiz oturma izni olan biriyle evlenmek izni alabilmeniz için bir yoldur.

l Puanlar sisteminde en düşük puan limitini karşılayabiliyor olmanız gerekiyor.

Bu izne başvurabilecek kişiler arasında emekli ya da bağımsız olarak geliri olanlar, yatırımcılar, uzmanlar, teknik meslek sahibi kişiler, bilim insanları, önemli kişi statüsünde olanlar başvuru yapabilmektedirler. Bu izni alabilmek için kişilerin Meksika’ya gittikten sonra 30 gün içerisinde Göçmenlik Bürosuna gidilmesi ve oturum izin kartı alınması gereklidir. Eğer izniniz biterse ülkeden çıkmalı ve sonrasında yeniden oturma izni için başvuru yapmanız gereklidir. Başvurularınızı ilgili mercilere yaptığınız sırada evraklarınızın da eksiksiz olması aranılan önemli kriterler arasında yer almaktadır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp