×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Senegal

Senegal Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Senegal Vize Merkezi’ni arayarak ücretsiz olarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan 2020 vize evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere ücretsiz olarak gönderecektir. Vize Merkezi telefonla vize başvuru randevusu alma hizmeti vermemektedir.

Vize İşlemleri

Senegal Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Oturum

Senegal 'de oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Vatandaşlık

Senegal vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Konsolosluk

Senegal Başkonsolosluğu, İsrail Büyükelçiliği

Form & Dilekçe

Senegal Vize Başvuru Formu, Senegal Vize Dilekçesi

Senegal Batı Afrika’da yer alan bir ülkedir ve oldukça farklı bir toplum yapısı vardır. 14 farklı bölgeden oluşan ülkenin önemli birçok şehri vardır. Senegal’e ziyaret etmeyi planlıyorsanız vize işlemleri konusunda son derece titiz davranmak gerekiyor. Türkiye’den gidecek olan vatandaşların umuma mahsus pasaportları varsa vize muafiyetleri bulunmuyor. Ancak diğer pasaportu olan kişiler 90 gün süreyi aşmayacak şekilde vizeden de muaf tutulabilirler. Vize türleri ise oldukça çeşitlidir ve her tür için farklı ek evraklar istenmektedir. Senegal vizesi türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Senegal Turistik Vize
 • Senegal Nezaket Vizesi
 • Senegal Çalışma Vizesi
 • Senegal Ticari Vize
 • Senegal Eğitim Vizesi

Bu vize türlerinden birine başvuru yaparak rahatlıkla vizenizi alabilir ve seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Senegal Vize İstiyor Mu?

Senegal’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları Senegal’e seyahat etmek için vize alınıp alınmaması gerektiğini merak etmektedir. Bunun için ise ‘’Senegal vize istiyor mu’’ sorusunu sormaktadırlar. Senegal aşağıdaki durumlarda vize istemektedir.

 • Yeşil Pasaport yani Hususi Pasaport sahipleri Senegal seyahatleri için, seyahat amacına uygun Senegal vizesi almalıdır.
 • Umuma Mahsus Pasaport yani Bordo Pasaport sahipleri Senegal seyahatleri için, seyahat amacına uygun Senegal vizesi almalıdır.
 • Hizmet Pasaportu sahipleri yani Gri Pasaport sahipleri Senegal seyahatleri için, seyahat amacına uygun Senegal vizesi almalıdır.

Senegal’e seyahat edecek olan kişilerden aşağıdaki durumlarda vize istenmemektedir.

 • Senegal’e seyahat edecek olan Diplomatik Pasaport yani Siyah Pasaport sahipleri 90 güne kadar Senegal vizesinden muaftır.
 • Eğer ikinci bir vatandaşlığınız varsa ve bu vatandaşlıklar Benin, Mali, Liberya, Burkina Faso, Moritanya, Tunus, Gine- Bissau, Yeşil Burun Adaları, Mauritius, Gine, Togo, Kongo Cumhuriyeti, Nijer, Gana, Sierra Leone, Fildişi Sahili, Nijer, Gambiya ve Nijerya ülkeleri ise Nijerya vizesi alınmasına gerek bulunmamaktadır.

Kısacası Nijerya’ya seyahat edecek olan Diplomatik Pasaport ve vize muafiyeti olan ülke vatandaşlarının Nijerya vizesi almasına gerek bulunmamaktadır.

Senegal’e Vize Var Mı?

Senegal’e seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının Senegal seyahatleri öncesinde vize almaları gerekmektedir. Ancak bazı pasaport sahipleri ve ülke vatandaşları Senegal vizesinden muaf tutulmaktadır. Bu yazıda Senegal’e seyahat ederken vize alması gerekip gerekmediğini merak etmektedir. Bunun için ise ‘’Senegal’e vize var mı?’’ sorusunu sormaktadırlar.

Senegal’e seyahat ederken vize alması gereken Türk vatandaşları şu şekildedir;

 • Hususi Pasaport sahipleri Senegal’e seyahat ederken vize almalıdır. Hususi Pasaport için Senegal kapıda vize uygulaması bulunmaktadır.
 • Umuma Mahsus Pasaport sahipleri Senegal’e seyahat ederken vize almalıdır. Umuma Mahsus Pasaport için Senegal kapıda vize uygulaması bulunmaktadır.
 • Hizmet Pasaport sahipleri Senegal’e seyahat ederken vize almalıdır. Hizmet Pasaport için Senegal kapıda vize uygulaması bulunmaktadır.

Senegal’e seyahat ederken vize almasına gerek bulunmayan kişiler şu şekildedir;

 • Türkiye vatandaşı olup Diplomatik Pasaportu bulunan Türk vatandaşları 90 güne kadar Senegal vizesinden muaftır.
 • Benin, Burkina Faso, Mali, Moritanya, Mauritius, Fas, Liberya, Gine- Bissau, Gine, Tunus, Fas, Togo, Nijer, Serra Leone, Nijerya, Gana, Yeşil Burun Adaları, Kongo Cumhuriyeti, Gambiya ve Fildişi Sahili vatandaşları Gana vizesinden muaftır.

Senegal Vize İşlemlerinin Sonuçlanması

Senegal vize işlemlerinin sonuçlanmasında kişilerin dikkat etmesi gereken önemli bir nokta bulunuyor. Bu da evrakların eksiksiz ve doğru olmasıdır. Evrakları teslim etmeden önce güncel tutar üzerinden para yatırımı da yapmanız gerekiyor. Para yatırma işlemlerini de tamamladıktan sonra evrak dosyanızı ilgili kurumlara teslim edebilirsiniz. En geç 7 iş günü içerisinde vizenizi alabilirsiniz. Fakat resmi, dini bayramlarda ve hafta sonlarında kurumlar hizmet vermiyor. Bu nedenle vize sürecinde gecikme yaşanması olağan karşılanan bir durumdur.

Senegal Vize Başvurusu

Senegal’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları Senegal vizesi almalıdır. Senegal vize başvurusu üç şekilde yapılabilir. Bunlar Senegal kapıda vizesi, Senegal temsilciliklerine başvuru ve Senegal vize başvuru merkezlerine başvuru şeklindedir.

Senegal kapıda vize uygulaması

Senegal’e seyahat edecek olan kişiler vize başvurularını Senegal havaalanında yapabilmektedir. Bunun için Senegal vize başvurusu için istenen belgeleri, Senegal havaalanındaki yetkililere teslim etmelisiniz. Başvurunuz ortalama 30 dakika içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bu başvurunun olumsuz sonuçlanma ihtimali bulunmaktadır.

Senegal temsilciliklerine vize başvurusu

Senegal vize başvurusunu, Senegal temsilciliklerine yapacak olan kişiler gerekli belgeleri hazırlayarak vize başvurusunda bulunabilir. Bunun için Senegal vize başvuru formunu hazırlayarak Senegal temsilciliğinden randevu alınmalıdır. Randevu tarihinde belgeler yetkililere teslim edilmeli ve Senegal vize başvurusu işlemleri başlatılmalıdır.

Senegal vize başvuru merkezlerine vize başvurusu

Senegal’e seyahat edecek olan kişiler Senegal vize başvurularını Senegal vize başvuru merkezlerine yapmalıdır. Bunun için gerekli olan vize başvuru evraklarını hazırlayarak vize başvuru merkezine teslim edilmelidir. Vize başvuru merkezi yetkilileri, vize başvuru taleplerinizi Senegal temsilciliğine iletmektedir. Başvuruları değerlendirme yetkisi bulunmamaktadır.

Senegal Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Senegal vize başvurusunu iki farklı şekilde yapabiliyorsunuz. İlki sınır kapılarında yapılan başvurudur. İkinci başvuru şekli ise diplomatik temsilcilikler aracılığı ile yapılan başvurulardandır. Bu başvuruları yaparken mutlaka evrak listenizin tam olmasına özen göstermelisiniz. Genelde kişiler sınır kapılarında alınan vizeyi daha kolay olarak görse de bu durum zaman zaman sorunların çıkmasına neden olabiliyor. Uçuşları kaçırmamak için önceden vize işlemlerini tamamlamak her zaman daha iyi bir seçenektir.

Senegal vizesi başvurusunda kullanacağınız pasaportun mutlaka seyahat bittikten sonra 6 ay daha geçerliliğinin olmasına özen göstermelisiniz. Aynı zamanda 2 tane de boş yaprağının bulunmasına önem verilmelidir. Pasaport fotokopisi, nüfus cüzdan fotokopisi, başvuru formu, dilekçe ve davetiye, konaklama ve uçak bilgileri, nüfus kayıt örneği, seyahat sağlık sigortası da istenilen belgeler arasında yer alıyor.

Senegal’e Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Senegal’e seyahat edecek olan Türk vatandaşları Senegal’e seyahat etmeden önce, Senegal seyahat amacına uygun vize almalıdır. Senegal vizesi alacak olan kişiler ‘’Senegal vize başvurusu nasıl yapılır?’’ sorusunu araştırmaktadır. Senegal’e seyahat edecek kişiler Senegal vize başvurusunu iki şekilde yapabilir. Bunlardan birisi Senegal Kapıda vize uygulamasıdır. Diğeri ise Senegal temsilciliklerine başvuruda bulunulmasıdır.

Senegal kapıda vize uygulaması

 • Senegal’e seyahat edecek olan Türk vatandaşları, vize başvurularını Senegal’de bulunana havaalanında vize alabilmektedir.
 • Bunun için gerekli belgeler ile başvuru yapılacak yerde bulunulmalıdır.
 • Ancak Senegal kapıda vize uygulamasının kabul edilmeme olasılığı da bulunmaktadır. Bundan dolayı başvurusu reddedilen kişiler Senegal’den geri dönmek zorunda kalacaktır.

Senegal temsilciliklerine başvuruda bulunmak

 • Başvurularını Senegal temsilciliklerine yapacak kişiler öndelikle Senegal vize başvuru formu doldurmalıdır.
 • Ardından ise Senegal vize başvurusu için gerekli olan belgeler hazırlanmalıdır.
 • Daha sonra Senegal vize başvurusu yapılacak yerden randevu almalıdır.
 • Randevu tarihinde gerekli olan belgeler teslim edilmelidir.
 • Senegal temsilciliklerine yapılacak vize başvuruları ortalama olarak 5 iş gününde sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre başvuru yoğunluğuna göre uzayabilir.

Senegal’e Nasıl Gidilir?

Senegal’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının en çok merak ettiği soru ‘’Senegal’e nasıl gidilir’’ sorusudur. Senegal’e girmek isteyen kişiler öncelikle Seyahat etmek istediği nedene uygun olan Senegal vizesi almalıdır.

Senegal vizesi Türkiye’den alınabileceği gibi kapıda vize uygulaması ile alınabilir. Leopld Sedar Senghor Uluslararası Havaalanı’na gidecek olan Türk vatandaşları ülkeye giriş için ücretsiz bir şekilde kapıda vize alabilir.

Senegal’e gitmek isteyen kişiler vize aldıktan sonra Senegal’e seyahat edebilir. Türkiye’de vize alarak Senegal’e seyahat etmek isteyen kişiler Senegal vize başvuru işlemlerini Senegal’in Türkiye’deki temsilciliğine yapabilir. Senegal vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler başvurularını aşağıdaki şekilde yapabilir.

 • Başvuruda bulunacak olan kişiler öncelikle seyahat amacına uygun vize türünü belirlemelidir.
 • Vize başvurusunda bulunacak olan kişiler e-vize başvuru formu ya da Senegal vize başvuru formunu el ile doldurarak gerekli olan diğer belgeleri hazırlamalıdır.
 • Bu belgeler Senegal temsilciliklerine teslim edilmelidir. Belgeler teslim edildikten sonra vize başvuruları ortalama olarak 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.
 • İstenen belgeler eksiksiz ve güncel olarak hazırlanması ve teslim edilmelidir.

Türkiye Senegal Uçakla Kaç Saat?

Türkiye ile Senegal arasındaki uçuş mesafesi 5553 kilometredir. 5553 kilometrelik uçuş ortalama olarak saatte 700 kilometre ile 7 saat 55 dakika sürmektedir. Ancak aktarmalı uçuşlarda bu süre uzayabilmektedir.

Türkiye Senegal Uçuşları

 • Türkiye’nin İstanbul şehri ile Senegal’in Başkent Dakar arasında direkt uçuş bulunmaktadır. 7 Saat 35 dakika sürmektedir.
 • İstanbul Havalimanı ile Dakar Havaalanı arasındaki aktarmalı uçuş 9 saat 55 dakika sürmektedir.
 • İstanbul Havaalanı ile Dakar arasında bulunan uçuşlardan birisi de 16 saat 20 dakika süren aktarmalı uçuştur.
 • Türkiye ve Senegal arasında bulunan uçuşlardan birisi de 2 aktarma ile 24 saatten fazla süren uçuştur.
 • Diğer uçuş ise yaklaşık 20 saat süren 2 aktarmalı uçuştur.
 • Bir uçuş ise yaklaşık 33 saat süren uçuştur. Bu uçuşun 2 aktarması vardır.

Türkiye ve Senegal arasında sadece bir adet direkt uçuş bulunmaktadır. Bu uçuş İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları yapmaktadır. Bunun haricinde Türkiye ile Senegal arasındaki uçuşlar genellikle aktarmalıdır. Uçuşlar aktarmalı olup olmamasına bağlı olarak 8 saat ile 35 saat arasında sürmektedir.

Senegal’e Giderken Hangi Aşıları Olmalıyım?

Senegal sağlık açısından pek fazla gelişememiş bir ülkedir. Bundan dolayı ülkede birçok salgın ve hastalık bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı Senegal’e seyahat edecek olan kişilere yaptırması önerilen başılar bulunmaktadır. Bu yazıda ‘’Senegal’e giderken hangi aşıları olmalıyım’’ sorularını yanıtladık.

Senegal’e giderken yaptırılması gereken aşılar;

 • Covid-19 Aşısı: Senegal’e seyahat ederken tüm dünyayı etkileyen Covid-19 aşısını yaptırmanız gerekmektedir.
 • Tifo Aşısı: Senegal’de bulunan yiyecek veya sulardan tifo hastalığı bulaşabilmektedir. Senegal tifo salgınının yüksek olduğu ülkelerdendir. Tifo aşısı ülkede 1 aydan fala kalmanız durumunda yaptırılması önerilmektedir.
 • Hepatit A: Senegal’de bulunan kontamine su ve yiyeceklerden dolayı Hepatit A bulaşabilmektedir. Bundan dolayı Hepatit A aşısı yaptırmanız önerilmektedir.
 • Kızamık Aşısı: Kızamık son yıllarda dünyada yaygın olarak görülmektedir. Bundan dolayı Senegal’e seyahat etmeden önce bağışıklığınız olduğunu bilmelisiniz.
 • Hepatit B: Kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temaslar ile bulaşan Hepatit B’den korunmak için Hepatit B aşısı yaptırmanız önerilmektedir.
 • Kuduz Aşısı: Senegal’de kuduz tedavi imkanı düşüktür. Bundan dolayı ısırılmanız durumda tedavi edilmeniz zordur. Senegal’e gitmeden önce kuduz aşısı yaptırmalısınız.
 • Sarıhumma: Senegal’e girmeden önce 9 aylık ve üzeri herkesin Sarıhumma aşısı yaptırması gerekmektedir.
 • Senegal’e girmeden önce Polio aşısı ve Meningokok menenjiti aşısı yaptırmalısınız.

Senegal Vize Fotoğrafı

Senegal vizesi için istenen fotoğraf biyometrik fotoğraftır. Senegal vizesi için istenen fotoğrafların Senegal Konsolosluğu tarafından istenen boyutlarda ve özellikte olması gerekmektedir. Senegal vize başvurusunda fotoğrafların istenen özellikte olmaması durumunda Senegal vize başvurusu reddedilir. Senegal vize fotoğrafı çektirilirken bazı özelliklerde olması gerekmektedir.

Senegal vizesi alacak olan kişilerin hazırlaması gereken biyometrik fotoğrafın özellikleri şu şekildedir;

 • Senegal vize fotoğraf 6 ay içerisinde çekilmelidir.
 • Senegal vizesi için 2 adet fotoğraf bulundurmalısınız.
 • Senegal vize fotoğrafı renkli olmalıdır.
 • Kafa yüksekliği en fazla 36, en az 32 mm boyutunda olmalıdır.
 • Senegal vize başvurusu için istenen fotoğraf çok parlak bir şekilde olmamalıdır. Fotoğraf üzerinde dijital oynama yapılmamalıdır.
 • Senegal vize başvurusu için istenen biometrik fotoğrafın ölçüsü 45X35 mm boyutunda olması gerekmektedir.
 • Fotoğrafta kafa boyutu, fotoğrafın tamamının en az yüzde 70’ini kaplamalı, en fazla ise yüzde 80’inini kaplamalıdır.
 • Senegal vize fotoğrafı çekilirken gözlük ve başörtüsü takılmasında sorun yoktur. Ancak yüzün tanınmasını engellememelidir.
 • Fotoğrafın arka fonu tek renk beyaz ya da gri olmalıdır.
 • Senegal vize başvurusu yapacak olan kişiler doğrudan kameraya bakıyor olmalıdır.
 • Fotoğraf çekecek olan kişiler normal yüz ifadesi ile olmalıdır. Fotoğraf çekilen kişi gülmemelidir.
 • Fotoğraf çekilen kişilerin yüzünün tam olarak görünmelidir. Yüzün tanınmasını engelleyecek aksesuar takılmamalıdır.

İletişim

Ankara

+90 312 426 66 60
Cinnah Cad. No: 29/A
Çankaya / Ankara

İstanbul Avrupa

+90 212 232 00 88
İnönü Mahallesi
Papa Roncalli Sk.No:13/2
Harbiye / Şişli / İstanbul

İstanbul Anadolu

+90 216 345 44 66
Söğütlüçeşme Cd.
Derici Zeynel Sk.
Karacahan İş Hanı 19/7
Kadıköy/İstanbul

İZMİR

+90 216 345 44 66
Kıbrıs Şehitleri Cd.
Libabe Apt No.:66/2
Alsancak / İzmir

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp