×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Meksika Turistik Vize Dilekçe Örneği

Meksika Turistik Vize İşlemleri

Meksika' ya turistik seyahat sebebi ile gitmeyi isteyen kişiler, Aralık 2013’den itibaren işleme giren Elektronik Onay Sistemi üzerinden, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının havayolunu kullanarak Meksika’ya seyahat etmeleri şartı ile 30 günlük bir geçerliliğe sahip olunan tek girişli vize başvurusunda bulunabilmektedirler. Ancak Meksika' ya deniz yolu, kara yolu ya da bir başka ülke üzerinden seyahat ile geçiş yapılması planlanıyor ise; Meksika İstanbul Başkonsolosluğu ya da Meksika Ankara Büyükelçiliği’ ne Meksika vize başvurusunu bizzat giderek yapılması gerekmektedir.

ÖNEMLİ: Yapmış olduğunuz Online turistik vize başvurusunun geçerli olabilmesi için, seyahati gerçekleştirmek üzere seçilen Havayolu şirketinin SAE sistemine kayıtlı olması şartı bulunmaktadır.

   Başvuruyu gerçekleştirecek kişi, Türkiye Cumhuriyeti Hususi Pasaport (Yeşil), Umuma Mahsus (Bordo) ya da Hizmet Pasaportuna (Gri) sahip ise Meksika Turistik Vize işlemlerini gerçekleştirmek zorundayken, Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik Pasaportuna sahip olması halinde Meksika Turistik Vizesinden muaftır.

   Meksika Turistik Vize başvurusunda bulunan kişinin pasaportunda geçerli bir Japonya, İngiltere, Kanada, ABD ya da herhangi bir Schengen ülkelerinde ikamet edebileceğine dair izin bulunduğu takdirde ayrı bir Meksika Turistik Vize başvurusu yapmasına gerek yoktur.  Ancak bu haktan yararlanabilmek için yukarıda adı geçen ülkelere ait bir vize taşıyan pasaportun, Meksika için planlanan seyahat tarihinin bitişinden sonra en az 6 ay geçerli olacak şekilde süreye sahip olduğunuzu garantilemeniz gerekmektedir.

NOT: Online olarak yaptığınız Meksika Turistik Vize başvurusuna ret cevabı gelmesi halinde, Meksika Büyükelçiliği’ne ya da Konsolosluğu'na giderek, yapacak olduğunuz seyahat sebebine uygun bir şekilde müracaat etmeniz gerekmektedir.

 Meksika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği’ne yapılacak olan Turistik vize başvurularını seyahat zamanından 1 ay önce olacak şekilde, hafta içi pazartesi-cuma günleri ve saat 09:00 ile 13:00 arası yapabilirsiniz.  Meksika Konsolosluğu'na ya da Büyükelçiliği’ne yapılan başvurular 20 güne yakın bir süre içerisinde sonuçlanmaktadır.

Meksika Turistik Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Turistik Vize dilekçelerini elle yazabileceğiniz gibi bilgisayar üzerinden de yazabilirsiniz. Elle yazılan dilekçeler de bilgisayar üzerinden yazılan dilekçelerde kabul edilmektedir.

Meksika Turistik Vize dilekçesi temiz ve yıpranmamış bir A4 kâğıt üzerine yazılı olması önem arz etmektedir.

Yazacağınız Meksika Turistik Vize dilekçesinde seyahatinize başlayacağınız tarih ile seyahatinizin bitiş tarihinin bulunması gerekmektedir.

 Yazacağınız Meksika Turistik Vize dilekçesinde yapacağınız seyahatin amacı açıkça belirtmeli ve bilgilerini detaylı olarak ifade etmeniz gerekmektedir.

İngilizcenin ortak bir dil olmasından kaynaklı, yazacak olduğunuz Meksika Turistik Vize dilekçesini hazırlarken İspanyolca yazabileceğiniz gibi İngilizce olarak da yazabilirsiniz. İki şekilde de kabul edilecektir. 

 Yazacağınız dilekçenin Meksika Konsolosluğu’nda ya da Büyükelçiliği’nde görev alan kişilere hitap edeceğini unutmamalı ve bu sebepten Konsolosluk/Büyükelçilik görevlilerinin diline hitaben resmi bir şekilde dilekçeleri oluşturmanız önemlidir.  

İngilizce çevirisi ile verilecek olan dilekçelerinizde Türkçe belgenin aslının olması ve onaylı bir çeviri içeriyor olması önem arz etmektedir.

 Yazmış olduğunuz Meksika Turistik Vize dilekçesinde, başvuruyu yapan kişinin ıslak imzasının dilekçe de yer alması gerekmektedir.

Meksika Turistik Vize Dilekçesi Yazılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meksika Turistik Vize Dilekçesini yazarken, Meksika’ya yapılması planlanan seyahatin amacı net olarak aktarılmalıdır. Meksika’ya yapılacak olan Turistik seyahatin nedeni, ziyaret edilmek istenen yerlerin ya da bir tur söz konusu ile anlaşılan tura dair bilgi verilmesi gibi detayları içermesine dikkat edilmelidir.

 Meksika Turistik Vize Dilekçesine seyahat tarihlerinin yazılması gerekmektedir ve planlanan seyahat tarihlerinin hazırlanan diğer evraklardaki tarihlerle aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bu süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapma gibi bir planınız bulunuyor ise bu seyahatin tarihlerini de açıkça yazmanız gerekmektedir. Meksika’ya yapılacak olan giriş ve çıkış tarihlerinin ulaşım rezervasyonları ile birlikte ibraz edilmesi önemlidir. 

  Dilekçede vize başvurusunda bulunan kişinin seyahat masraflarının kim tarafından ve nasıl karşılanacağının ya da bir sponsor söz konusu ise, bu sponsorun masrafları nasıl karşılayacağına dair bilgiler açıkça yer almalıdır.

  Yukarıda saydığımız bütün önemli noktaların dışında, öğrenci, SGK’lı bir çalışan ya da ev hanımı olmanız halinde Meksika Turistik Vize Dilekçesini yazarken çift dilekçe olacak şekilde yazmanızı gerektirecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durum gerçekleşmesi halinde SGK’lı olarak çalışan kişiler için işyerlerinden temin edebilecekleri antetli bir kâğıda yetkilinin imzasının ve kaşesinin bulunduğu bir dilekçe yazılması, öğrenciler ve ev hanımları için ayriyeten bir sponsor dilekçesi yazılması önem arz etmektedir.

Meksika Turistik Vize Dilekçe Örneği

Meksika Vize Dilekçe Örneklerinden hareketle, Meksika vize başvuru işlemleri kapsamında her başvuru için vize talebini detaylandıran belgelerin sunulması mutlak suretle gerekmektedir.

Meksika sınırları içinde turistik amaçlı seyahat etmeyi planlayan kişilerin Meksika Konsolosluğuna turist vizesi dilekçesi sunmaları gerekmektedir. Turist vizesi talep dilekçesi yazarken aşağıdaki unsurları akılda tutmak kritik önem taşır.

Meksika'ya seyahat nedenleri dilekçede açıkça belirtilmelidir. Turistik gezinin amacı, ülke sınırları içindeki destinasyonları ziyaret etmek veya bir tur ile ziyaret etmek ise, söz konusu tur hakkında bilgi verilmesi kritik öneme sahiptir.

Meksika seyahat tarihleri ​​vize dilekçesinde belirtilmelidir. Meksika sınırları içinde giriş ve çıkış tarihlerinin yanı sıra ulaşım rezervasyonlarını sağlamak çok önemlidir. Meksika seyahat tarihleri ​​içinde başka bir ülkeye seyahat edecekseniz, o seyahatle ilgili ayrıntıları da vermelisiniz.

Meksika seyahat sponsoru ile ilgili bilgiler dilekçede belirtilmelidir. Meksika seyahati sırasında yapılan seyahat masraflarının nasıl ve kim tarafından karşılanacağını gösteren gerekli belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

  Meksika Turistik Vize Dilekçe Örneği  (İndirmek İçin Tıklayınız!!)

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp