Afganistan Vize Hakkında

Afganistan’a seyahat edecek olan herkes vize muafiyeti yoksa Afganistan vizesi almalıdır. Afganistan’a seyahat edecek olan Diplomatik Pasaport sahibi olan Türk vatandaşları Afganistan vizesinden 90 güne kadar muaftır.

Gazeteciler, iş amaçlı seyahatlerde, sporcular, transit yolcular Afganistan’a seyahat edecek olan kişiler varışta Afganistan vizesi alabilmektedir. Afganistan’a seyahat edecek olan kadınların elleri, ayakları ve yüzü hariç her yerini kapatması gerekmektedir. Ayrıca kadınlar ülkeye tek başına girememektedir.

Çin, Hindistan, İran, Tacikistan, Endonezya Diplomatik Pasaport sahipleri Afganistan vizesinden muaftır. Afganistan’a seyahat edecek olan tüm ziyaretçilerin 6 ay geçerli pasaportu olmalıdır. Afganistan’a seyahat edecek olan kişilerin geçerli bir nedeni olmalıdır. Ayrıca sicil kaydınızın da temiz olması gerekmektedir. Bunun nedeni Afganistan’ın karışık içişlerine sahip olmasıdır.

Afganistan Turist Vizesi Almak Zor Mu?

Afganistan vize başvurusu almak zordur. Bunun nedeni Afganistan’da terör olaylarının çok olmasıdır. Afganistan bundan dolayı ülkesine girecek olan kişileri çok dikkatli ve titiz bir şekilde incelemektedir. Başvuru sahiplerine hiçbir şekilde ayrıcalık sağlamamaktadır.

Afganistan vizesi almak ne kadar zor olursa olsun Türkiye vatandaşlarının vize başvuruları büyük oranda kabul edilmektedir. Başvuru yapılırken dikkat edilmesi gereken konulara yoğunlaşırsanız vize başvurunuz kabul edilmektedir. Afganistan vize başvurusu yapacak kişilerin aşağıdaki durumlara dikkat etmesi yeterlidir.

Afganistan vize başvurusunun doğru vize türünden yapılması gerekmektedir.

Afganistan vize başvurusu yapacak kişilerin istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlaması gerekmektedir.

İstenen belgeler güncel ve eksiksiz olmalıdır.

Afganistan’a seyahat edecek olan kişilerin sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.

Afganistan Vize İşlemleri

Afganistan’a seyahat edecek olan Türk vatandaşları Afganistan vizesi almalıdır. Vize başvurusu için bazı işlemleri yerine getirmelidir. Afganistan vize işlemleri aşağıda verilmiştir.

Afganistan vizesi alacak olan kişiler öncelikle başvuru yapacağı vize türünü belirlemelidir.

Vize türü belirlendikten sonra ise Afganistan vize başvurusu yapılacak olan yere karar verilmelidir. Başvurular Ankara Büyükelçiliği’ne, İstanbul Başkonsolosluğu’na ve vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır.

Afganistan vize başvurusu yapacak olan kişiler başvuru yapacağı yeri belirledikten sonra Afganistan vize başvuru formunu doldurmalıdır.

Afganistan vize başvuru formu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulmalıdır.

Afganistan vize başvuru formu doldurulduktan sonra ise Afganistan vize başvurusu için gerekli olan belgeler hazırlanmalıdır.

Belgeler Afganistan temsilciliğine ulaştırılmalıdır. Başvurular ortalama olarak 7-10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Afganistan Vizesi Nasıl Alınır?

Afganistan vize başvuruları Afganistan Ankara Büyükelçiliği ve Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılmalıdır. Bu temsilciliklere şahsen başvuru yapılabileceği gibi vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir.

Afganistan vize başvurusu için öncelikle Afganistan vize başvuru formu doldurulmalıdır. Bununla birlikte gerekli olan belgeler hazırlanmalı ve Afganistan resmi temsilciliklerine ulaştırılmalıdır. Afganistan vize başvuruları ortalama olarak 7 ile 10 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Afganistan vize başvurusu için istenen belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Bu evrakların eksik ya da güncel olmamasından dolayı vize başvurunuz reddedilebilmektedir. Afganistan vize başvurusu için şartlar vize türüne ve vize süresine göre farklılık göstermektedir. Başvurudan önce seyahat amacınızı belirlemeli ve vize başvurunuzu ona göre yapmanız gerekmektedir. Ayrıca sporcular ve gazeteciler kapıda Afganistan vizesi alabilir.

Afganistan Ticari Vize

Ticari amaçlı olarak Afganistan’a seyahat edecek olan kişiler Afganistan Ticari vize almalıdır. Afganistan ticari vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin Afganistan’da bulunan şirket ya da kurumdan davetiye alması gerekmektedir. Ticari vize Afganistan’da seminer, kongre, iş görüşmesi, konferans gibi yerlere katılacak olan kişilere verilmektedir. Bu vize ile ülkede çalışmak ya da bir ürün satmak yasaktır.

Afganistan ticari vize başvuruları aşağıdaki yerlere yapılabilir;

l Afganistan Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu

l Afganistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri

l Afganistan’ın ticari vize için kapıda vize uygulaması bulunmaktadır.

Afganistan ticari vizesi alacak olan kişiler öncelikle Afganistan vize başvuru formu doldurmalıdır. Ardından gerekli belgeleri yetkililere iletmelidir. Başvurular ortalama 7-10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Afganistan Aile Birleşimi Vizesi

Afganistan’da bulunan aile üyesi ile beraber Afganistan’da yaşamak isteyen Türk vatandaşlarının Afganistan aile birleşimi vizesi alması gerekmektedir. Afganistan aile vizesi uzun süreli vize türüdür.

Afganistan aile birleşimi vizesi alacak olan kişilerin Afganistan’da bulunan aile üyesinin Afganistan vatandaşı ya da Afganistan oturum izni olmalıdır. Afganistan’da bulunan yakının başvuru sahibine davetiye göndermesi gerekmektedir.

Afganistan vize başvurusunda bulunacak olan kişiler başvuruları Afganistan Ankara Büyükelçiliği, Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu ya da vize başvuru merkezine başvuruda bulunmalıdır.

Afganistan aile birleşimi başvurusunda bulunacak olan kişiler Afganistan resmi dilini iyi derecede bilmesi gerekmektedir. Bu durum Afganistan temsilcilikleri tarafından test edilmektedir. Ayrıca Afganistan içişlerinin karışık olmasından dolayı sicil kaydınızın temiz olması gerekmektedir. Bunun için sicil kaydınızı sunmanız gerekmektedir.

Afganistan Turist Vizesi

Afganistan’a turistik olarak seyahat edecek olan Tük vatandaşlarının Afganistan turistik vizesi alması gerekmektedir. Afganistan’a seyahat edecek olan Diplomatik Pasaport sahibi olan Türk vatandaşları 90 güne kadar Afganistan vizesinden muaftır.

Afganistan turistik vizesi, Afganistan’a kültürel ya da tatil amaçlı seyahat edecek olan kişilere verilmektedir. Afganistan turistik vizesi ile aşağıdaki şeyleri yapamazsınız;

l Afganistan’da çalışamaz ya da bir ürün satamazsınız.

l Afganistan’da 90 günden fazla kalamazsınız.

l Afganistan’da sosyal hiçbir haktan yararlanamazsınız.

Afganistan turistik vizesi, Afganistan’da kültürel olarak seyahat etmenizi sağlar. Seyahat süresi en fazla 90 gün olarak verilmektedir. Bu süre bitmeden Afganistan’da ayrılmanız gerekmektedir. Ayrıca ülkede herhangi bir suça karışmamanız gerekmektedir. Afganistan bu konuda çok titiz davranmaktadır.

Afganistan Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Afganistan’a seyahat edecek olan kişiler Afganistan turistik vizesi almalıdır. Afganistan turistik vize başvuruları Afganistan Ankara Büyükelçiliği’ne, Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılmalıdır. Başvurular şahsen temsilciliklere yapılabileceği gibi yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır.

Afganistan vize başvurusu yapacak olan kişilerin Afganistan vize başvuru formunu eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Bu form doldurulduktan sonra, Afganistan turistik vizesi için gerekli olan belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Eksiksiz olarak hazırlanan belgeler Afganistan temsilciliklerine ulaştırılmalıdır.

Afganistan turistik vizesi alacak olan kişilerin başvuruları 7 ile 10 gün arasında sonuçlanmaktadır. Başvuruları inceleme ve sonuçlandırma yetkisi Afganistan Ankara Büyükelçiliği’ne ve Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Başvurular sonuçlandıktan sonra vizeniz pasaportunuza basılır. Pasaportunuz istediğiniz posta adresine, posta ücretinizi ödemeniz durumunda gönderilmektedir.

Afganistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Afganistan’a seyahat edecek olan Türk vatandaşları seyahatleri öncesinde Afganistan vize başvurusu için bazı evraklar hazırlaması gerekmektedir. Bu evrakların eksiksiz ve güncel olarak hazırlanması gerekmektedir. Afganistan vizesi için gerekli evraklar vize türüne, kişinin eğitimine ve statüsüne göre farklılık göstermektedir. Ancak her vize başvurusu yapan kişilerden istenen bazı belgeler bulunmaktadır.

Afganistan vizesi için gerekli evraklar;

l Pasaport ve kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi; Pasaportun 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve en az iki sayfasının boş olması gerekmektedir.

l Afganistan vize başvuru formu; eksiksiz ve hatasız doldurulmalıdır.

l Kimlik ve kimlik fotokopisi

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

l Adli sicil kaydı

l Banka hesap dökümü

l Harç ücreti

l Konaklama rezervasyonları

l Uçuş rezervasyonları

l Seyahat sağlık sigortası

Afganistan Vize Ücretleri

Afganistan’a seyahat edecek herkesin vize muafiyeti yoksa Afganistan vizesi alması gerekmektedir. Vize alacak olan kişilerin ise Afganistan vize başvurusu sırasında vize ücreti ödemesi gerekmektedir. Afganistan vize ücretleri seyahat amacına ve giriş sayısına göre farklılık göstermektedir.

Afganistan vize ücretleri şu şekildedir;

Vize Türü

 

Giriş Sayısı

 

Vize Ücreti

 

Ticari Vize

 

Tek Giriş

 

100 USD

 

Turistik Vize

 

Tek Giriş

 

100 USD

 

Kapıda Vize

 

Tek Giriş

 

35 USD

 

Afganistan vizesi alacak olan kişilerin vize başvuruları reddedilmesi durumunda vize ücreti geri ödenmez.

Yukarıdaki ücretler KDV hariç ücrettir.

Her aile üyesi başvuru için ayrı ayrı Afganistan vize ücreti ödemelidir.

Diplomatik Pasaport sahibi olan Türk vatandaşları 90 güne kadar Afganistan vizesinden muaf olması durumunda Afganistan vizesinden muaftır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp